קרן השתלמות: מקלט מס חוקי ששווה לנצל

המטרה: לשלם פחות מסים על הרווחים מהחסכונות שלנו.

קהל היעד: שכירים ועצמאים.

האמצעי: קרן השתלמות פטורה ממס רווח הון.

ביצי זהב

ביצי זהב פטורות ממס

אם יש לכם חיסכון פרטי, אתם מבינים כמה זה מבאס לשלם כל פעם מס על הרווחים. בהשקעה של מניות וקרנות נאמנות, יש מס רווח הון של 25% מהרווח הריאלי. כלומר, אם מרגע הקנייה ועד לרגע מכירה הגעתם לרווח נאה של 20% ובאותה תקופה האינפלציה הייתה 4%, הרווח הריאלי הוא 16% והמס 4%.

אז מה עושים כדי להוריד את נטל המס? מפקידים כסף לקרן השתלמות.

כמה מילים על קרן השתלמות

קרן השתלמות מהווה חיסכון לטווח בינוני. אפשר למשוך את הכסף אחרי 6 שנים מיום פתיחת הקרן או להמשיך ליהנות מהחיסכון הפטור ממס.

לקרן השתלמות יש 2 יתרונות מס:
1. הוצאה מוכרת עד לתקרה מסויימת.
2. פטור ממס רווח הון עד לתקרה מסויימת.

כל המספרים בפוסט נכונים לשנת 2017. לפני כל הפקדה, מומלץ לבדוק את המספרים המעודכנים.

קרן השתלמות לשכירים

לשכירים יש פחות גמישות בהפקדה לקרן השתלמות כי צריך את הסכמת המעסיק. ההפקדה המקסימלית המזכה בהטבות במס הכנסה עם פטור ממס רווח הון היא 10% מהשכר שמתחלקים בין המעסיק (7.5%) והעובד (2.5%). הסכום המקסימלי שיופקד בחודש הוא 1,571 ש"ח או 10% מהשכר, לפי הנמוך יותר.

אם אתם שכירים, בקשו מהמעסיק שלכם להפקיד לכם לקרן השתלמות.

קרן השתלמות לעצמאים

לעצמאים יש יתרון שהם לא תלויים במעסיק אלא יכולים להפקיד עצמאית. כדי למקסם את היתרון של הוצאה מוכרת יש להפקיד 4.5% מהרווח השנתי או 11,700 ש"ח, לפי הנמוך יותר. כלומר, עצמאי שירוויח השנה 100,000 ש"ח יהנה מהוצאה מוכרת על הפקדה של 4,500 ש"ח. מעל לסכום הזה, זה יירד מהנטו ולא מהברוטו. לעומת זאת, עצמאי שירוויח השנה 500,000 ש"ח, יהנה מהוצאה מוכרת על הפקדה של 11,700 ש"ח כי זו התקרה להוצאה מוכרת.

זה עדיין לא אומר שצריך להסתפק בהפקדה הזו כי יש הטבה נוספת: פטור ממס רווח הון. התקרה לפטור ממס רווח הון היא 18,240 ש"ח בשנת 2017.

זה לא משנה אם מדובר בעצמאי שירוויח השנה 10,000 ש"ח או מיליון ש"ח, שניהם יכולים להפקיד במהלך השנה 18,240 ש"ח ולחסוך את המס על הרווחים.

5 טעויות נפוצות שאנשים עושים עם קרן השתלמות

טעות 1: להפקיד קצת או בכלל לא – זה כמו לקבל צ'ק ממס הכנסה ולזרוק אותו לפח. תפקידו את המקסימום האפשרי שנותן לכם פטור ממס רווח הון.

טעות 2: להפקיד בסוף השנה – אם כבר החלטתם להפקיד, למה בסוף השנה ולא בתחילת השנה? זו כמעט שנה שלמה שבה הכסף היה יכול לצבור ריבית.

טעות 3: להשקיע באג"ח – כשהסיכון נמוך גם התשואה נמוכה. אם אנחנו רוצים לסחוט את הטבת המס עד הסוף, עדיף להשאיר את האג"ח בחיסכון הרגיל החייב במס ואת המניות בקרן השתלמות פטורה ממס.

טעות 4: למשוך את הכסף אחרי 6 שנים – כל עוד הקרן פעילה, הרווחים בשנים הבאות ימשיכו להיות פטורים ממס. תשמרו טוב על האווזה שמטילה ביצי זהב.

טעות 5: לקחת הלוואה מהבנק – טוב, גם ככה אני לא מתלהב מהרעיון של לקחת הלוואה. אבל אם כבר, עדיף לפעמים לקחת הלוואה מקרן השתלמות בריבית נמוכה. רוב החברות מאפשרות ללוות עד 80% מקרן נזילה ועד 50% מקרן לא נזילה. הקרן ממשיכה לפעול כרגיל כי הכסף לא יוצא ממנה. הריבית נמוכה כי הסיכון מבחינת החברה נמוך, הרי אם לא תחזירו את ההלוואה החברה תקבל את הכסף מהקרן שלכם.

איך בוחרים קרן השתלמות?

יש כאלה שפעם בשנה או בכמה שנים בודקים את הביצועים של כל הקרנות ולפי התוצאות קופצים מקרן לקרן. אני לא פועל בגישה הזו כי ביצועי העבר לא מנבאים את העתיד. לכן קבעתי לעצמי את הכלל הבא: להשקיע בקרן השתלמות מחקה מדד מניות בדמי ניהול הכי נמוכים.

מחקה מדד – לאורך זמן קרנות פאסיביות השיגו תשואות גבוהות יותר מקרנות אקטיביות. מצאתי רק 2 חברות שמנהלות קרנות פאסיביות מחקות מדד: אינטרגמל ו-IBI.

מניות – כדי לסחוט כמה שיותר את הטבת המס ולא לבזבז אותה על ני"ע עם תשואה נמוכה. ל-2 החברות שהזכרתי מקודם יש קרן מחקה מדד ת"א 35 וקרן מחקה מדד S&P 500.

דמי ניהול נמוכים – ב-IBI יש דמי ניהול 0.5% ובאינטרגמל דמי ניהול 0.35%.

מטעמי פיזור ומזעור דמי הניהול, בחרתי בקרן מחקה מדד S&P 500 של אינטרגמל שעוקבת אחרי הביצועים של 500 החברות הגדולות שנסחרות בארה"ב במקום לשים את כל הביצים בסל קטן של 35 חברות שנסחרות בישראל. השנה הפקדתי לקרן השתלמות 18,240 ש"ח כי זו התקרה לפטור ממס רווח הון.

קרן השתלמות בניהול אישי (IRA)

למתקדמים שרוצים יותר גמישות בבחירת ני"ע, יש גם אפשרות לפתוח קרן השתלמות בניהול אישי (IRA) אבל סכום המינימום לפתיחת חשבון כזה הוא 50,000 ש"ח. בנוסף, תשלמו גם דמי ניהול על הקרן וגם דמי ניהול פנימיים של הניירות שתקנו. מצד שני, מכירה וקנייה של ני"ע בתוך קרן השתלמות לא מהווה אירוע מס ויש לכם יותר אפשרויות בחירה.

אני מזכיר רק שאני לא יועץ פנסיוני ומה שמתאים לי לא בהכרח מתאים לחוסכים אחרים אז קחו אחריות על הכסף שלכם ולא לבוא אליי בטענות ביום שבו הבורסה בארה"ב תתרסק (וזה יקרה מתישהו).

לסיכום, קרן השתלמות חוסכת הרבה מסים גם בתור הוצאה מוכרת וגם בזכות הפטור ממס רווח הון. כדי למקסם את הטבות המס, כדאי להפקיד לפי התקרה הפטורה ממס רווח הון ולהשקיע במדד מנייתי לתקופה כמה שיותר ארוכה.

⇓ כתוב את התגובה שלך כאן ⇓

תגובות

4 תגובות

  1. רק הערה לגבי קרן ההשתלמות שאינטרגמל, הם משקיעים בתעודת סל אשר לוקחת לעצמה 33% מהדיבידנד של ה-sp500 ולכן אפקטיבית דמי הניהול שלהם גבוהים ב-0.7% מה-0.35% שהם מצהירים עליהם.

  2. האופטימית

    אהבתי מאוד את הטעויות הנפוצות, זה גם מה שאני תמיד אומרת לאנשים שכדאי לעשות.
    אגב, אם מתמקחים אפשר להוריד. יש לי ב-IBI במסלול מניות חו"ל פסיבי דמי ניהול של 0.35. צריך פשוט להתעקש ולהגיד שקיבלת הצעה טובה יותר במקום אחר (במקרה שלי זה גם באמת היה נכון) .

⇓ כתוב את התגובה שלך כאן ⇓