איך לחסוך ואפילו להרוויח כסף בזמן הריון ולידה

המטרה: לעבור את תקופת ההריון והלידה במצב כלכלי מאוזן.

קהל היעד: הורים לילדים מתחת לגיל 18 והורים שבדרך.

האמצעי: רשימת מקומות לחסוך בהם והכרת הזכויות מול ביטוח לאומי ומס הכנסה.

נסיעה על בימבה

לביא נוסע על בימבה חסכונית בדלק

החודש הצטרף אלינו למשפחה בני השני, שובל, אח של לביא בהפרש של שנה ו-11. לכבוד המאורע השמח יוצא היום פוסט חגיגי שמדבר על חיסכון בתקופה שהכי קשה לחסוך בה: הריון ולידה.

כחול לבן, ורוד לבת

מבחינה כלכלית, עדיף להביא לעולם קודם בן ואחרי זה בת מאשר להיפך. כשיש בת בכורה, הבית מתמלא בדברים ורודים שלא תמיד אפשר להעביר לאח הקטן. כשיש בן בכור, הוא יכול להעביר כמעט הכל לאחות הקטנה.

למרבה הצער, אי אפשר באמת לתכנן מראש את מין העובר, אולי רק לשפר את הסיכויים. אז אם יש לכם בת, קחו בחשבון שבפעם הבאה אולי יהיה לכם בן ולכן מומלץ להשתמש בצבעים שמתאימים גם לבנים, במיוחד כשמדובר בציוד הכבד כמו עגלה, ארון או לול.

ההמלצה מכוונת גם למי שקונים מתנה ליולדת עם בת: ותרו על צבע ורוד, כך המתנה תהיה שימושית גם לאח הקטן שאולי יבוא בעוד כמה שנים.

מה שאפשר במתנה או לקנות יד שניה

יש הורים שלפני הילד הראשון נכנסים לשוונג של קניות כי הם רוצים לתת לילד שלהם את הטוב ביותר ולא מתפשרים על איכות. זו טעות יקרה. עוד לא שמעתי על תינוק שמתבאס על זה שהבגדים שלו לא חדשים.

בהתחשב בזה שבשנה הראשונה התינוק גדל במהירות, אמהות נוהגות להעביר ביניהן בגדים, משחקים, עגלות וכמעט כל דבר אפשרי. אפילו בזמן ההריון, כשתספרו את הבשורה המשמחת לחברים וקרובי משפחה עם ילדים, תעשו בירור מה תוכלו לקבל בהשאלה ואפילו במתנה כשמדובר בהורים שסגרו את הבאסטה.

מה שלא תקבלו במתנה או בהשאלה, חפשו משומש בלוחות יד שניה ובקבוצות פייסבוק של אמהות שמיועדות למכירה ולמסירה של מוצרים לתינוקות.

זהירות! אם תעשו קנייה רצינית באחת הרשתות הגדולות, תעברו את כל שיטות ההפחדה כמו בפרק של רמזור ואז תצאו עם מדחום לאמבט, מדחום לחדר, מדחום לעריסה, ברווז תלת דורי, מחמם מגבונים לחים וכמובן גם מטען למחמם מגבונים לחים. אל תלכו לשם לבד, צרפו לקניות הורים עם ניסיון שיודעים מה חשוב ומה מיותר.

מענק לידה

בכל מקום בהמשך שבו יופיע סכום כלשהו, המספרים נכונים לשנת 2016.

מענק לידה הוא סכום חד פעמי שהיולדת מקבלת מביטוח לאומי:
על ילד ראשון – 1,751 ש"ח
על ילד שני – 788 ש"ח
על ילד שלישי ומעלה – 525 ש"ח
יולדת שילדה תאומים – 8,757 ש"ח
יולדת שילדה שלישיה – 13,136 ש"ח

הכסף נכנס אוטומטית לחשבון הבנק של היולדת במהלך חופשת הלידה. רק צריך לשים לב שזה באמת קורה.

דמי לידה

מדובר בסכום שהיולדת מקבלת מביטוח לאומי בתור פיצוי על זה שהיא לא עובדת בחופשת הלידה. הסכום מחושב לפי ממוצע 3 החודשים האחרונים שלפני הלידה ונקבע לפי שווי של 14 שבועות עבודה. בקשו מהמעסיק למלא את הטופס ובדקו שהכסף באמת נכנס לחשבון הבנק.

קצבת ילדים

כסף שנכנס אוטומטית לחשבון הבנק של האמא על כל ילד מלידה עד גיל 18. אם עוברים בנק, חשוב לעדכן את ביטוח לאומי בחשבון הבנק החדש ולסגור את החשבון הישן רק אחרי שרואים את התשלום בחשבון החדש.

אז כמה מקבלים לילד?
על ילד ראשון – 150 ש"ח
על ילד שני/שלישי/רביעי – 188 ש"ח
על ילד חמישי ומעלה – 150 ש"ח

קצבת הילדים משולמת בכל חודש ב-20 בחודש.

נקודות זיכוי מס הכנסה על ילדים

בשנת הלידה האבא מקבל 1 נ"ז והאמא 0.5 נ"ז.
נקודת זיכוי מס = 216 ש"ח בחודש = 2,592 ש"ח בשנה.
עד גיל 3 האבא מקבל 6 נ"ז בשווי 15,552 ש"ח.
עד גיל 18 האמא מקבלת 23 נ"ז בשווי 59,616 ש"ח.

אני מדגיש שמדובר בזיכוי, כלומר סכום שיורד מהמס שצריך לשלם. המשמעות היא שהחלק הזה רלוונטי רק להורים שמשלמים מס הכנסה. בנוסף, החישוב הוא לפי שנת הלידה ולכן עבור תינוק שנולד ב-31.12.16 מקבלים זיכוי מס כאילו הוא נולד ב-1.1.16.

אבא יקר, ברגע שנולד לך תינוק תעדכן במקום העבודה את הסטטוס החדש ותוודא בתלוש המשכורת הבא שקיבלת זיכוי של 216 ש"ח כפול מספר החודשים שעבדת בהם השנה.

אמא יקרה, ברגע שנולד לך תינוק תעדכני במקום העבודה את הסטטוס החדש ותוודאי בתלוש המשכורת הבא שקיבלת זיכוי של 108 ש"ח כפול מספר החודשים שעבדת בהם השנה.

מתי צריך לבקש החזר מס? אם עבדתם ביותר ממקום עבודה אחד לפני הלידה או אם לא קיבלתם תלוש משכורת באותה שנה אחרי הלידה. בקיצור, מי שלא קיבלו זיכוי מס לאחר הלידה. במקרה כזה, בסוף השנה מומלץ לבקש החזר מס כדי לקבל מעל 2,000 ש"ח (לאבא) או מעל 1,000 ש"ח (לאמא).

אם מגיע לכם כסף ממס הכנסה, אפשר לבקש החזר מס על 6 שנים הקודמות. כלומר, בשנת 2017 אפשר לבקש החזר מס על ילדים שנולדו משנת 2011 עד שנת 2016. הסכום שמגיע לכם צובר ריבית 4% והצמדה למדד.

מענק עבודה (מס הכנסה שלילי)

עובדים שכירים ועצמאים עם שכר חודשי ממוצע שגבוה מ-2,050 ש"ח ונמוך מ-6,700 ש"ח עשויים להיות זכאים למענק עבודה (מס הכנסה שלילי). זאת בתנאי שיש להם לפחות ילד אחד (או מעל גיל 55 ללא ילדים) ומקסימום דירה אחת. המענק השנתי יכול להגיע לאלפי שקלים אז אם זה השכר הממוצע שלכם, בדקו עכשיו אם אתם זכאים למענק עבודה.

אוכל לתינוק

לחלב אם יש הרבה יתרונות על תמ"ל (תרכובת מזון לתינוקות): יותר בריא, מחזק את המערכת החיסונית, טמפרטורה מדוייקת, נגיש תמיד לאמא, החיתול לא מסריח ו… זה בחינם. גם אם לוקחים יועצת הנקה ומשתמשים במשאבה ושקיות להקפאה, הנקה חוסכת אלפי שקלים. אני לא שופט אף אחת וברור לי שלא לכל אחת זה מסתדר אז אם בכל זאת פורמולה, כדאי לבדוק את הסופרים של החרדים, את רמי לוי וגם את שופרסל בייבי ולהצטייד בכמות גדולה בכל פעם שמוצאים מחיר זול יחסית. כמובן שצריך גם להסתכל על התאריך כדי שלא יהיה פג תוקף.

מגיל חצי שנה כשהתינוק מתחיל לטעום ובהמשך לאכול אוכל רגיל, אפשר לוותר על מזון מיוחד לתינוקות שלרוב עולה הרבה, נראה רע והתינוק לא מתלהב ממנו. מאז שהבן שלי לביא עבר את גיל חצי שנה, הוא מקבל רק אוכל שאנחנו בעצמנו אוכלים. אין מאבקים על אוכל כי הוא רואה שאנחנו אוכלים ומתחשק לו גם ואין הוצאות מיותרות על צנצנות קטנות של מחיות.

חיתולים לתינוק

גם הוצאה על חיתולים חד פעמיים מגיעה לאלפי שקלים. גם כאן מומלץ לבדוק את הסופרים של החרדים, את רמי לוי ואת שופרסל בייבי. אבל יש גם את השיטה שעובדת אצלי בבית: חיתולי בד רב פעמיים. רגע, אל תסקלו אותי באבנים. היום יש חיתולי בד יפים וצבעוניים שנסגרים עם סקוטש או עם תיקתקים. במקום לזרוק את החיתולים לפח, מכבסים אותם.

הסבה מקצועית לאמהות

הרבה אמהות נקרעות בין הרצון להיות בבית עם התינוק לבין הרצון לבסס קריירה. בדיוק מהמקום הזה צומחות נשים יזמיות שמקימות עסק עצמאי מהבית באמצעות תחביב קיים. למשל מי שאוהבת ילדים, יכולה לטפל בעוד ילד או כמה בבית. מי שאוהבת לאפות יכולה למכור עוגיות ועוגות. מעצבת שכירה יכולה להפוך להיות מעצבת עצמאית, ויש עוד הרבה דוגמאות לעסק עצמאי שאפשר לפתוח בבית בלי הוצאות מוקדמות.

אם הרעיון הזה מתחיל להתגלגל בראש, אני ממליץ לקרוא את המדריך לפתיחת עסק מאפס. המדריך מאיר עיניים ונותן שלל רעיונות שאפשר להתחיל ליישם היום.

אני מקווה שהפוסט הזה יעזור לכמה שיותר הורים לחסוך כסף ואפילו להרוויח כסף. יכול להיות שחלק מהנושאים שדיברתי עליהם בקצרה יהפכו לפוסטים מורחבים אם יהיה ביקוש. וכמו תמיד, אני זמין בתגובות כדי לעזור.

⇓ כתוב את התגובה שלך כאן ⇓

תגובות

⇓ כתוב את התגובה שלך כאן ⇓