הריבית קופצת והמשכנתא מתייקרת. מה לעשות?

המטרה: לעבור בשלום את עליות הריבית האחרונות ואלו שיגיעו בעתיד.

קהל היעד: נוטלי הלוואות ובעיקר מי שלקחו או עומדים לקחת משכנתא.

האמצעי: תכנון יעיל לקראת המציאות החדשה של עולם עם ריבית.

הריבית עולה, המשכנתא מתייקרת

הריבית עולה, המשכנתא מתייקרת

זהו, אין ברירה. המלחמה באוקראינה, כמויות הכסף שהעולם שפך בתקופת הקורונה, האינפלציה שעולה ועולה… כל אלה הובילו לשימוש בנשק הכי אפקטיבי של הבנקים המרכזיים בעולם: עליית הריבית.

אבל קודם כל, קצת רקע.

בשנות ה-90 ריבית בנק ישראל הייתה דו ספרתית ובחודש יולי 1996 הריבית הייתה 17%. היום זה נשמע מטורף אבל תחשבו על המשמעות של לקחת משכנתא בריבית של אז. הדירות היו הרבה יותר זולות אבל המשכנתא הייתה יקרה.

מאז ריבית בנק ישראל ירדה בהדרגה שוב ושוב ובכל פעם שחשבו שכבר אין לאן לרדת הגיע משבר כלכלי שהוכיח שרצפה זה דבר גמיש ועדיין יש לאן לרדת.

הריבית מיום ריבית בנק ישראל ריבית הפריים
26/05/2022 0.75% 2.25%
14/04/2022 0.35% 1.85%
06/04/2020 0.10% 1.60%
29/11/2018 0.25% 1.75%
26/02/2015 0.10% 1.60%
28/08/2014 0.25% 1.75%
31/07/2014 0.50% 2.00%
27/02/2014 0.75% 2.25%
26/09/2013 1.00% 2.50%

מהי ריבית הפריים?

ריבית הפריים היא 1.5% מעל ריבית בנק ישראל. זה המרווח הקבוע. אבל זו לא הריבית שתשלמו על הלוואה. לריבית הזו מוסיפים את הסיכון שיהיו בעיות בהחזר החוב. בדוגמא הבאה:

ריבית בנק ישראל: 0.75%.

ריבית הפריים: 2.25%.

לווה רגיל עם הצעה של P+0.5% ישלם 2.75%.

לווה איכותי עם הצעה של P-0.5% ישלם רק 1.75%.

לווה איכותי הוא לווה עם דירוג אשראי גבוה שיכול להעמיד בטוחות מול ההלוואה, כמו דירה, רכב או קרן השתלמות.

במצב כזה, שהריבית צמודה לפריים, בכל פעם שריבית בנק ישראל תתעדכן, גם הריבית שמשלמים תתעדכן.

למה משבר כלכלי מוביל לירידת ריבית?

בואו נחשוב רגע על משבר 2000 או משבר 2008. דמיינו בראש את התמונה האיומה הבאה: המסכים אדומים, עסקים נסגרים, עובדים מפוטרים, הצריכה יורדת, עוד עסקים נסגרים… המעגל הזה מוביל למיתון. בנוסף, המשקיעים נוטשים את הבורסה ועסקים שתכננו לצמוח מתקשים למצוא משקיעים.

ואז הפד מחליט להוריד את הריבית. ריבית גבוהה נותנת תמריץ לחסוך את הכסף בפיקדון בנקאי ותגרום לכולם לחשוב פעמיים לפני שלווים כסף. ריבית נמוכה גורמת לחוסכים לוותר על הפיקדון הבנקאי ולחפש מקום אחר להשקיע אותו, למשל בחברות שמגייסות הון. בנוסף, לעסקים נהיה יותר זול לגייס כספים כי אפשר ללוות כסף בזול. כשההלוואות זולות, יותר אנשים רוצים לקנות דירות וגם הצריכה הפרטית עולה וזה עוזר לעסקים שנהנים מהצריכה.

זה נכון גם ברמה של המדינה. כשהמדינה מנפיקה אג"ח ולוקחת הלוואה כדי להחזיר הלוואות קודמות וגם בשביל ההוצאות השוטפות, יותר נוח למדינה שהריבית זולה ולשלם פחות על ההלוואות.

הצד האפל של סביבת ריבית אפסית

אבל לא הכל דבש. כשהריבית נמצאת קרוב לאפס, הביקוש לדירות עולה. הרי המשכנתא זולה. כשהביקוש עולה, המחירים עולים. גם בשוק ההון, מחירי המניות עולים בקצב גבוה יותר מהצמיחה של החברות עצמן. גם מחירי האג"ח עולים והתשואות המתקבלות נהיות יותר נמוכות.

כשהכסף זול, גדל הפיתוי לקחת הלוואות מסוכנות שלא תורמות לצמיחה אלא לצריכה פרטית. בטח כבר נתקלתם בשלל פרסומות של הלוואות לכל מטרה לקראת הקיץ או לקראת החגים.

כשהביקושים עולים, גם המחירים צפויים לעלות. כל עוד האינפלציה הייתה נמוכה, הכל היה בסדר. אבל בשנה האחרונה האינפלציה הרימה ראש והגיעה בארץ ל-4%. במצב של ריבית עולה בעולם ואינפלציה עולה בארץ, כבר אין ברירה אלא להעלות את ריבית בנק ישראל.

קל לרדת, קשה לעלות

הריבית היא כמו נסיעה באופניים. מאוד קל לקחת את השביל בירידה אבל ברגע שצריך לעלות בחזרה, המסע נהיה קשה.

למה קשה להעלות את הריבית? בגלל ההלוואות הצמודות לריבית הפריים ובעיקר המשכנתא. כשמשפחה רוכשת דירה ולוקחת משכנתא, אפשר להצמיד בין שליש לשני שלישים לריבית הפריים. נניח שיש בחלק הזה 600,000 ש"ח ובנק ישראל מעלה את הריבית באחוז אחד. זה אומר שההוצאות יעלו ב-6,000 ש"ח לשנה שזה 500 ש"ח לחודש.

עלייה חדה ומהירה תגרום להרבה משפחות להתקשות בהחזרי המשכנתא ואולי גם להיכנס לסחרור הלוואות. במקרים קיצוניים שבהם במשך כמה חודשים התשלומים לא יגיעו לבנק, יש סיכון לאבד את הבית. הרי מראש ריבית המשכנתא זולה כי הבית נותן לבנק את הביטחון שהחוב יוחזר במלואו. אף משפחה לא רוצה לאבד את הבית, הבנקים לא רוצים להתעסק עם כונס נכסים ובנק ישראל ממש לא רוצה בזה.

לכן הריבית יכולה לעלות במנות קטנות ולא בבת אחת.

אגב, בגלל הסיכון הזה יש הגבלה במשכנתא שאומרת שלפחות שליש מהסכום הכולל צריך להיות בריבית קבועה. בעבר הייתה מגבלה של מקסימום שליש פריים אבל ההגבלה הזו בוטלה והיום אפשר לקחת עד שני שלישים צמודים לפריים.

כמו בטבע, גם בכלכלה יש איזון כלשהו וכל שינוי של משהו אחד גורם לתגובת שרשרת של שינויים בדברים אחרים.

מה קורה כשהפד מעלה את הריבית?

1. הביקוש לדולר גורם לעליית שער הדולר ביחס לשאר המטבעות.

2. מחירי המניות והאג"ח בארה"ב יורדים כי יש אלטרנטיבות סולידיות.

3. אנשים בארה"ב מבזבזים פחות כי יותר משתלם לחסוך ופחות משתלם לבזבז.

4. קצב האינפלציה בארה"ב מתרסן.

5. אנשים פרטיים ועסקים בארה"ב משלמים יותר על הלוואות.

6. מדינות אחרות, כמו ישראל, מיישרות קו ומעלות את הריבית.

הסעיף האחרון חשוב כי מה שקורה בעולם, ובעיקר בארה"ב, משפיע משמעותית על מה שקורה בארץ. ותעיד על כך אינפלציה שנתית של 4% בישראל.

מה קורה כשבנק ישראל מעלה את הריבית?

1. הביקוש לשקל גורם לעליית שער השקל ביחס לשאר המטבעות.

2. מחירי המניות והאג"ח בישראל יורדים כי יש אלטרנטיבות סולידיות.

3. אנשים בישראל מבזבזים פחות כי יותר משתלם לחסוך ופחות משתלם לבזבז.

4. קצב האינפלציה בישראל מתרסן.

5. אנשים פרטיים ועסקים בישראל משלמים יותר על הלוואות.

6. מחירי הדירות יורדים, או עולים בקצב יותר מתון. אבל המשכנתא מתייקרת.

7. הלוואות קיימות – החלק שצמוד לריבית הפריים מתייקר.

8. הלוואות חדשות – מתייקרות בכל החלקים.

מה לעשות כשהריבית עולה?

הריבית עלתה השנה פעמיים והיא תעלה עוד כמה פעמים. עדיין מוקדם מדי לדעת אם נגיע ל-1.5% או ל-3% ויותר. אבל הריבית תעלה וצריך לקחת זאת בחשבון.

1. השקעות קיימות – אני מאמין בריצה למרחקים ארוכים ולא הייתי מנסה לתזמן את השוק. מבחינתי אני ממשיך להשקיע כרגיל כאילו אין אירועים חריגים מסביב.

2. השקעות חדשות – לא להכניס סכום כסף גדול לבורסה בבת אחת. קודם צריך לבנות תוכנית השקעה לטווח רחוק בלי לתת משקל לאירועי השנה האחרונה או למה שאנחנו חושבים שיתרחש בשנה הקרובה. ואז, לפי התוכנית, להיכנס לשוק בהרבה מנות קטנות כדי למצע את המחירים.

3. אג"ח – בכל עליית ריבית שווי האג"ח יירד קצת לפי החישוב של שיעור עליית הריבית כפול המח"מ (משך חיים ממוצע). מחיר אג"ח עם מח"מ קצר יירד קצת, מחיר אג"ח עם מח"מ ארוך יירד הרבה. זה אומר שגם באג"ח יהיו תנודות ולא לטובה. לכן בחלק הסולידי שלי אני מעדיף להלוות לעסקים דרך BTB Israel ולקבל ריבית יציבה בלי תנודות.

4. משכנתא קיימת – קחו בחשבון שמעכשיו תשלמו יותר על החלק של הפריים. ייתכן שבעליות הבאות תשקלו לפדות את החלק של הפריים או חלק ממנו. אם תשקלו למחזר משכנתא, עשו זאת בזהירות עם יועץ משכנתא אובייקטיבי שדואג לכם ולא לבנק.

5. משכנתא חדשה – מתייקרת בכל החלקים. אל תסמכו על היועץ של הבנק שעובד בשביל האינטרסים של הבנק. קחו יועץ מטעמכם שדואג רק לאינטרסים שלכם.

6. הלוואות – מתייקרות. נסו ככל האפשר לסגור הלוואות פתוחות. חבל לשלם ביוקר. אם בונים תוכנית טובה לסגירת הלוואות, אפשר בחלק מהמקרים לצרף את ההלוואות לתוך המשכנתא ולהוזיל ריביות.

7. פיקדון בנקאי – הפקדונות עדיין נותנים ריביות עלובות שלא מכסות אפילו את האינפלציה. אולי בעוד שנה שנתיים יהיה מה לדבר על פיקדון בנקאי. עד אז, אל תתחייבו לפיקדון לתקופה ארוכה עם ריבית קבועה. ואם בכל זאת הולכים על פיקדון, תבדקו לפחות שיש הצמדה לפריים כדי להרוויח בעליות הבאות.

לסיכום, לחסוך זה חשוב. לצאת מהמינוס ולהיות בפלוס זה חשוב. כשהריבית עולה, כל זה חשוב עוד יותר. תסגרו הלוואות לא משתלמות, תגדילו את החיסכון, תבדקו אם המשכנתא נכונה לכם ואם תיק ההשקעות מתאים ליעדים שלכם.

⇓ כתוב את התגובה שלך כאן ⇓

תגובות

⇓ כתוב את התגובה שלך כאן ⇓