צ'קליסט לעצמאי בימי נגיף קורונה

המטרה: לעבור את הקורונה בשלום ולשמור על העסק.

קהל היעד: עצמאים ושכירים בעלי שליטה בחברה.

האמצעי: צ'קליסט לבדיקת זכויות ושינויים בעסק.

מענק פיצוי קורונה לעצמאים

מענק פיצוי קורונה לעצמאים

פסח עבר, הגרף של מספר חולים מאומתים ביום נתון הגיע לשיא בפסח ב' ומאז התחיל לרדת כי בכל יום מספר המחלימים עובר את מספר החולים המאומתים החדשים.

אבל עדיין רוב העסקים במרחב הציבורי סגורים. לא כל העסקים ישרדו את נגיף הקורונה, יהיו עסקים שיקרסו וביום שאחרי הקורונה הרבה שולמנים ייאלצו לחשב מסלול מחדש.

אני מציע כאן צ'קליסט שכדאי לכל בעל עסק לעבור עליו, בין אם מדובר בעוסק פטור, עוסק מורשה או שכיר בעל שליטה בחברה.

מענק פיצוי קורונה לעצמאים

יכול להיות שמגיע לכם פיצוי של עד 6,000 ש"ח בפעימה הראשונה ופיצויים נוספים בפעימה השניה והשלישית. הגשת בקשת המענק היא פשוטה ביותר, בלי ניירת או בירוקרטיה.

פעימה ראשונה מתייחסת לעצמאים, עוסק פטור או עוסק מורשה, שהמחזור העסקי שלהם במרץ-אפריל 2020 ירד בלפחות 25% ביחס למרץ-אפריל 2019. חישוב הסכום מתבצע לפי ההכנסה החייבת ב-2018 ובעסקים חדשים לפי 2019.

אופן החישוב: ההכנסה החייבת בכל 2018 לחלק ב-12, כפול 65%.

פיצוי מקסימלי: 6,000 ש"ח.

יש עוד כמה פרמטרים והחישוב עשוי להיות מבלבל. אבל אין צורך להסתבך עם זה כי החישוב כבר התבצע אוטומטית ואפשר לבדוק את גובה הפיצוי בצורה פשוטה.

  1. נכנסים לאזור האישי באתר רשות המסים.
  2. בכניסה הראשונה נרשמים בקישור: רישום לקוח חדש.
  3. בכניסות הבאות נכנסים עם קוד משתמש קבוע.
  4. לוחצים על: מענק לעסקים לתקופת הקורונה.
  5. אם מגיע מענק, יש לאשר את התנאים ואת חשבון הבנק לקבלת המענק.

כדאי למהר ולהגיש בקשה לפעימה הראשונה בהקדם כי המועד הסופי להגשת הבקשה הוא 10.6.2020.

פעימה שניה מכניסה למעגל הזכאים גם שכירים בעלי שליטה שרשמו ירידה של לפחות 25% במחזור העסקי של מרץ-יוני 2020 ביחס למרץ-יוני 2019.

אופן החישוב: ההכנסה החייבת בכל 2018 לחלק ב-12, כפול 70%.

פיצוי מקסימלי: 10,500 ש"ח.

הפעם לא בודקים את הכנסות התא המשפחתי אלא כל אחד בנפרד. למי שרוצה לקרוא על הקריטריונים ולבדוק את סכום המענק, יש כאן הסבר מפורט על הפעימה השניה.

פעימה שלישית כוללת בנוסף לעצמאים גם חברות ומוסדות ציבור זכאים. אם המחזור העסקי במרץ-אפריל 2020 ירד בלפחות 25% ביחס למרץ-אפריל 2019, יש כמה מדרגות למענק לפי מחזור העסקאות של כל שנת 2019. בין מחזור של 18,000-300,000 ש"ח יש מענק חד פעמי. בין 300,000 ל-1.5 מש"ח גובה המענק תלוי בשיעור הירידה במחזור. בין 1.5-20 מש"ח בודקים גם את ההוצאות שנחסכו לעסק במרץ-אפריל ולא רק את הפגיעה בהכנסות. למי שרוצה לקרוא על הקריטריונים ולבדוק את סכום המענק, יש כאן הסבר מפורט על הפעימה השלישית.

הקטנה או ביטול של מקדמות המס

אם יש ירידה בהכנסות ותזרים המזומנים לוחץ, בקשו להקטין או אפילו לבטל מקדמות מס הכנסה וביטוח לאומי. לא צריך להוכיח ירידה בהכנסות אלא פשוט לבקש.

ברבעון הבא ולקראת סוף השנה, תבדקו מחדש את המצב כי אולי עדיף להגדיל את המקדמות בחזרה כדי לא לשלם ריבית בשנה הבאה. מס משלמים על רווחים, כלומר הכנסות פחות הוצאות. אז אם העסק נמצא השנה בהפסדים, אין על מה לשלם מס הכנסה וביטוח לאומי.

הלוואה לעסקים שנפגעו מהקורונה

אני לא מתלהב מהלוואות אבל אם אין ברירה ויש צורך קריטי בלקחת הלוואה כדי להתמודד עם הקושי התזרימי, המדינה פתחה קרן ייעודית לעסקים שנמצאים בקושי תזרימי בגלל הקורונה. ההלוואה עד 5 שנים בריבית ממוצעת של פריים+1.5% (היום 3.1%) כשבשנה הראשונה המדינה משלמת את הריבית.

לפי מה ששמעתי מרואי חשבון, הטופסולוגיה לבקשת הלוואה איומה ולא ברורה. אבל בכל זאת, זה שווה ניסיון ועדיף מלקחת הלוואה יקרה דרך הבנק או חברת האשראי. אז מי שצריך, יכול לבקש הלוואה בסיבסוד המדינה כאן.

עדיף גם לבדוק דרך החברה שמנהלת לכם את קרן הפנסיה, קופת הגמל או קרן ההשתלמות מה התנאים לקבלת הלוואה דרך הקופה. זה עדיף מאשר למשוך ממנה כסף.

פתיחת חנות אונליין

הרבה חנויות במרחב הציבורי סגורות עכשיו והמוצרים סתם עומדים במדפים. אם יש לכם חנות כזו, שקלו להעתיק אותה לאינטרנט ולבצע משלוחים.

לא חייבים להתברבר עם בניית אתר, עיצוב, שרת מאובטח, שירותי סליקה ועוד הוצאות של עשרות אלפי שקלים עבור אתר שיעלה לאוויר בעוד כמה חודשים. היום יש פלטפורמות מוכנות שמאפשרות לפתוח בקלות חנות אונליין ולמכור מוצרים.

להעביר את העסק לדיגיטל

גם עסקים שהמהות שלהם היא מפגשים פיזיים מול לקוחות, יכולים ללכת צעד אחד קדימה ולעבור לדיגיטל. הנה כמה דוגמאות.

ענת הראל – מדריכת כושר שמעבירה תוכנית אימונים אונליין.

אראל מרקוביץ – מדריכת יוגה שמעבירה קורס יוגה דיגיטלי.

ויש גם מורים, פסיכולוגים, יועצים, טכנאים, וכמעט כל מקצוע שעובר לכם בראש, שעברו לפעילות אונליין. אז למה שהעסק שלכם יישאר במרחב הפיזי? הנה עוד כמה רעיונות איך להעביר את העסק שלכם לדיגיטל.

לחנך את הילדים להיות יזמים

מתאים במיוחד לילדים ולנערים שעברו את גיל 10. בגיל הזה הילדים כבר שולטים במחשב ויש גם כאלה שיודעים לעשות כסף באינטרנט. הרעיון הוא כזה: בוחרים הצעה שמישהו מוכר, מביאים להצעה תנועת גולשים ומקבלים עמלות לפי לידים או מכירות.

אם יש לכם ילדים או נערים בגיל העשרה, תנו להם במתנה את הקורס מינימאני לילדים של ליה סרוגו (13) ודניאלה סולודקין (14). הקורס פותח ע"י ילדים למען ילדים. אם ילדה בת 11 יכולה להרוויח אלפי שקלים משיווק באינטרנט, גם הילדים שלכם יכולים. לשיווק באינטרנט יש יתרון מיוחד: זה עובד גם בזמן קורונה.

יש לכם הזדמנות נהדרת ללוות את הילדים יד ביד ולעזור להם להיות יזמים צעירים. הסיפוק של ילדים ונערים שהרוויחו בפעם הראשונה מאה שקל בזכות עצמם משמעותי עבורם הרבה יותר מכל דמי הכיס שקיבלו בשנה האחרונה.

לשמור על החסכונות שלנו

הרבה חוסכים נבהלו לראות את הבורסה נחתכת ב-30% בחודש אחד. הדבר הכי גרוע שאפשר היה לעשות זה למכור את התיק אחרי הירידה החדה ולנעול את ההפסד. בין אם מדובר במכירת מניות או העברת קופת גמל ממסלול מנייתי למסלול סולידי, מי שעשה זאת בשיא הירידה פספס מאז עלייה של 20%.

בנוסף, השבתת המשק בגלל הקורונה נתנה לנו תזכורת חשובה למה כל אחד צריך כרית ביטחון של סכום כסף ברמת נזילות גבוהה שיספיק לכמה חודשים שבהם אולי לא יהיו הכנסות שוטפות בגלל אירוע בלתי צפוי.

אם יש לכם הרבה סימני שאלה בקשר לחסכונות, קחו לעצמכם 5 שעות עבור קורס השקעות דיגיטלי של הומאיגד. זה חשוב במיוחד היום כדי לא לעשות טעויות קריטיות עם החסכונות. מי שרוצה משהו יותר מקיף, מוזמן לעשות את קורס החירות הפיננסית אונליין.

לסיכום, לא פשוט להיות עצמאי כשהמשק מושבת. כדי לעבור בשלום את הקורונה, מומלץ לבקש את המענקים, לבחון את המקדמות, במקרה הצורך לקחת רק הלוואות זולות או מסובסדות, להעביר את העסק לדיגיטל, ליצור הכנסות באינטרנט ולשמור על החסכונות עם כרית ביטחון בצד. ועד כמה שזה נדוש להגיד, ביחד ננצח את הקורונה!

⇓ כתוב את התגובה שלך כאן ⇓

תגובות

⇓ כתוב את התגובה שלך כאן ⇓