מה השווי הנקי שלך? בדקתי ומצאתי

המטרה: לדעת כמה אנחנו שווים מבחינה פיננסית.

קהל היעד: מי שרוצה לדעת מה המצב האמיתי שלו ולהגשים מטרות.

האמצעי: קובץ אקסל פשוט עם רשימה של נכסים והתחייבויות.

שווי נקי

שווי נקי

כמה אנחנו שווים? אני לא מדבר על תכונות האופי, הכישרון ועד כמה אוהבים אותנו. אני מדבר על שווי פיננסי בנקודת הזמן של כאן ועכשיו.

אם עכשיו מישהו הופך אותנו באוויר והכל נופל מהכיסים על השטיח, כל מה שיש לנו מצד אחד וכל חוב שיש לנו מצד שני, מה יהיה בסוף הנטו שיישאר?

אצל ילדים זה הכי קל: בודקים כמה הצטבר בתוכנית חיסכון לכל ילד. אם יש עוד קופת גמל להשקעה, בודקים גם אותה.

בתיכון יש כבר חשבון בנק פעיל. לא שיש שם הרבה אבל שיהיה מסודר.

בהמשך החיים יש אולי הלוואת סטודנטים, קניית רכב, הלוואה לרכב, עבודה ראשונה שבה המעסיק פותח קרן פנסיה, לפעמים גם קופת גמל, קרן השתלמות, תיק השקעות עצמאי, קניית דירה, משכנתא… בקיצור, נהיה ממש שמח.

התוצאה המבאסת היא שלרוב האנשים אין מושג אם השווי הנקי שלהם 100,000 או מיליון או בכלל במינוס עצבני בגלל הלוואות מסוכנות. אז בואו נבדוק את זה.

למה חשוב לבדוק את השווי הנקי?

יש כמה סיבות לבדיקה:

הצבת מטרות – כשיש לנו מטרה להגיע מגדרה לחדרה, בזמן הנסיעה נבדוק כל כמה זמן את המיקום שלנו במפה כדי לדעת אם אנחנו מתקרבים ליעד, מתרחקים ממנו או תקועים באותו מקום. כשיש מטרה פיננסית, למשל קניית דירה, נבדוק כל כמה זמן את השווי הנקי שלנו כדי לדעת עד כמה התקרבנו ליעד.

תמרור אזהרה – אם לאורך זמן השווי הנקי עולה, אנחנו בדרך הנכונה. אבל אם השווי הנקי הולך ויורד בלי ששמנו לב, יש לנו הזדמנות לבדוק מה הסיבה לירידה ולהפוך את הגלגל בזמן. מוטב מוקדם מאשר מאוחר.

פצצת מוטיבציה – כשרואים את השינוי לטובה ושהשווי הנקי עלה יותר מהמשכורת, הרבה יותר כיף לחסוך עוד כמה אלפים. אנחנו מרגישים ורואים בעיניים שהחיסכון משתלם.

נקודה למחשבה: לאדם שמרוויח 5,000 ש"ח והשווי הנקי שלו עולה כל חודש ב-1,000 ש"ח יש יותר ביטחון כלכלי מאדם שמרוויח 20,000 ש"ח והשווי הנקי שלו יורד כל חודש ב-1,000 ש"ח.

מה זה שווי נקי?

שווי נקי (Net Worth) מבטא חישוב פשוט של כל הנכסים פחות כל ההתחייבויות. התוצאה שמקבלים מגדירה את השווי הנקי של האדם.

מה זה נכסים?

נכסים (Assets) אפשר להגדיר כל דבר שיש לו ערך כספי. דוגמאות: חשבון עו"ש, כסף מזומן, תיק השקעות, קרן השתלמות, קופת גמל, קרן פנסיה, דירה, רכב, מטילי זהב בכספת הבנק, תכשיטים, יצירות אמנות, שקיות דולרים במקרר וגם היתרה שיש בארנק הדיגיטלי של פייבוקס.

מה זה התחייבויות?

התחייבויות (Liabilities) אפשר להגדיר כל כסף או שווה כסף שאנחנו חייבים למישהו: תשלומים באשראי, הלוואות וכמובן יתרת הקרן של המשכנתא.

איך נבדוק כמה אנחנו שווים?

בקובץ אקסל כמובן. בפעם הראשונה שמכינים את הקובץ זה עשוי לקחת זמן כי לא זוכרים הכל בראש באותו רגע. ברגע שהרשימה תהיה מלאה, כל עדכון ייקח כמה דקות בודדות.

1. פותחים קובץ אקסל חדש או שומרים את הקובץ שהכנתי net-worth.xlsx.

2. מוסיפים מה שצריך ומוחקים מה שמיותר.

3. בודקים באתר הר הכסף אם שכחנו חיסכון ישן או חשבון בנק רדום.

4. בודקים דרך המסלקה הפנסיונית את כל מה שיש לנו.

5. בפעמים הבאות, בודקים בכל חשבון את הסכום המעודכן וממלאים.

שינויים אפשריים בקובץ השווי הנקי

לא חייבים לקחת את התבנית בדיוק כמו שהיא.

יכול להיות שחשוב לכם לדעת כמה כסף נזיל יש. במצב כזה אפשר להפריד את הדירה, הרכב וקרן הפנסיה מכל השאר. הסכום שיופיע יהיה סיכום של כל השאר. אפשר להגדיר שתי שורות נפרדות: סה"כ נזיל וסה"כ שווי נקי.

יש כאלה שמכניסים לחישוב את מס רווח הון שישולם במקרה של מכירת נכס. אני אישית לא חישבתי את המס כי אני מתכנן לקבל החזר מס על כל מכירה ברווח.

גם לא טרחתי להכניס לרשימה את שווי הרכב כי השווי שלו רק יורד ומבחינתי זה כאב ראש לחישוב והמידע לא נותן לי ערך.

אפשר להפריד בין השווי הנקי של בני הזוג או להציג את הכל ביחד. אצלי ריכזתי את שנינו ביחד כי אנחנו חיים באותו בית והתמונה המשותפת זה מה שחשוב. הילדים מופיעים כל אחד בנפרד כי החסכונות של הילדים רשומים על שמם.

איך להגדיל את השווי הנקי?

לא מספיק להסתמך על משכורת חודשית ששמים חלק ממנה בצד. עלייה ליניארית זוחלת לא תיקח אותנו לפסגה. כדי לראות עלייה אקספוננציאלית חובה להשקיע את הכסף בתבונה ולהרוויח עליו ריבית דריבית.

אם השווי הנקי שלכם מטפס בעצלתיים, זה הזמן לקחת ברצינות את הכסף שלכם ולהשקיע אותו לטווח ארוך. יש באינטרנט חומר חינמי משובח בשפע אבל תמיד יש כאלה שמעדיפים לשלם פעם אחת סכום סמלי כדי לזקק את כמויות המידע האינסופי לקורס תכלס שמביא רק את המידע שבאמת חשוב לדעת. בלי חפירות, בלי אינטרסים זרים, רק מה שבאמת אני הולך ליישם.

לכן עברתי את קורס החירות הפיננסית ומאז השווי הנקי של משפחתי עולה ועולה ואפילו הילדים שלי צברו סכום נאה. אם תראו שתוכן הקורס מתאים לכם, אני שמח להציע לכם קוד קופון הנחה במבצע חבר מביא חבר.

לסיכום, חשוב שתדעו מה השווי הנקי שלכם. תפתחו קובץ אקסל או תשתמשו בתבנית שהכנתי כדי למלא רשימה של נכסים ורשימה של התחייבויות ותחזרו אחת לתקופה לבדוק שהשווי הנקי עולה בעקביות ולא יורד.

⇓ כתוב את התגובה שלך כאן ⇓

תגובות

⇓ כתוב את התגובה שלך כאן ⇓