איך להקטין את הסיכון של תנודתיות השוק

המטרה: להקטין את הסיכון של שוק תנודתי שעלול לרדת במהירות.

קהל היעד: כל מי שמשקיע או רוצה להשקיע בשוק ההון כדי להרוויח ריבית.

האמצעי: השקעה לטווח ארוך.

תנודתיות בשוק ההון

תנודתיות בשוק ההון

כשזה מגיע לחסכונות שלנו, כולם רוצים תשואה גבוהה בסיכון נמוך. אבל פיזור השקעות לא מספיק כדי להקטין את הסיכון. הרי גם מדד המניות העולמי יכול לאבד עשרות אחוזים מערכו תוך ימים בודדים.

אז איך מקטינים את הסיכון של שוק תנודתי?

הזמן מרפא הכל

בכל יום עסקים הבורסה יכולה לזנק בכמה אחוזים וגם לרדת בכמה אחוזים. זה נכון גם לכל שבוע, חודש או שנה. אבל ככל שעובר יותר זמן, התזמון הכי טוב שיכול להיות והתזמון הכי גרוע שיכול להיות, שניהם מתכנסים לממוצע הרב השנתי.

בבדיקה של שוק המניות לאורך יותר מ-150 שנה, תראו מה קרה להשקעה לאורך תקופות שונות בנקודת הכניסה הכי טובה והכי גרועה.

תקופת השקעה (שנים) תשואה שנתית בתזמון הכי טוב תשואה שנתית בתזמון הכי גרוע
1 52.6% 26.5%-
5 23.9% 2.4%-
10 19.4% 1.2%
15 18.8% 4.3%
20 17.9% 6.5%
25 17.2% 7.9%

מקור: "הליכת אקראי בוול סטריט", הוצאת משכל (באדיבות קורס החירות הפיננסית)

שמתם לב מה קורה פה? לאורך ההיסטוריה, מי שהשקיע לתקופה של לפחות 10 שנים, יצא ברווח. ככל שהתקופה ארוכה יותר, התנודתיות בין לבין פחות משפיעה עלינו.

ניהול סיכונים בתבונה

ברור שביצועי העבר לא מבטיחים שום דבר לגבי העתיד. וידוע שיש נביאי זעם שאומרים "הפעם זה יהיה שונה". לחלקם גם יש נימוקים למה המשבר הבא יהיה אסון שימוטט את הכלכלה העולמית וימחק את החסכונות של הציבור.

אבל התפקיד שלנו הוא לנהל את הסיכונים בתבונה וזה יהיה טיפשי לא לקחת בחשבון ידע מצטבר של יותר ממאה שנה.

ומה האלטרנטיבה? אין נאמן מכסף מזומן? לא נראה לי. לשמור את הכסף במזומן זה סיכון ודאי גם בגלל אינפלציה ששוחקת את הכסף וגם כי בגיל הפרישה לא יישאר מספיק כסף שאפשר לחיות איתו בכבוד לכל החיים.

המשמעות האמיתית של בעלות על מניות

בקשר לנבואות הזעם, בואו נחשוב רגע איפה הכסף שלנו נמצא כששומרים על פיזור איכותי: הוא מושקע בחברות ענק כמו אפל, מיקרוסופט, אמזון, גוגל, פייסבוק, ויזה, מאסטרקארד, פייזר, בואינג, נייקי, קוקה-קולה, ועוד שלל חברות בתחומים שונים ומגוונים.

להחזיק במדד מניות אומר להחזיק מנות קטנות ולהיות בעלים של חלקיקי אחוזים בחברות ששוות בין מיליארדים למאות מיליארדי דולרים. האם באמת מישהו מעלה בדעתו שהחברות האלה יימחקו מעל פני האדמה? אני מבין למה זה יקרה בתרחיש שבו חייזרים משתלטים על כדור הארץ או אם יירד כאן גשם מטאורים כמו זה שחיסל את הדינוזאורים. אבל אם זה יקרה, תיק ההשקעות יהפוך להיות הדאגה הכי קטנה בראש שלנו וגם המזומן לא יעזור.

הבורסה עולה במדרגות ויורדת במעלית

עלינו לברך את התנודות בשוק ההון. התשואה הגבוהה של המניות היא בעצם פיצוי על הסיכון. כשהשוק עולה יותר מהשווי האמיתי שלו, מגיע תיקון שמחזיר אותו למציאות. אם השוק היה כל הזמן עולה ועולה בלי לרדת, הפיצוץ בסוף היה כואב הרבה יותר מהתיקונים הקטנים שרואים בשוטף.

אפשר גם להסתכל על זה ככה: כל ירידה בשוק המניות מאפשרת לנו לקנות בעלות על החברות במחיר זול יותר. אז כל עוד אנחנו בשלב שבו מכניסים כסף לתיק ההשקעות ולא מושכים אותו, הירידות פועלות לטובתנו.

להקטין את הסיכון של התנודתיות באמצעות השקעה לטווח ארוך

החוכמה היא לבנות את תיק ההשקעות לא לפי אירועים חיצוניים אלא לפי התכנונים שלנו לעתיד. לא לגעת בתיק ההשקעות בגלל משהו שקרה בעולם אלא רק כדי שהתיק ישרת את המטרות שלנו לפי אופי הסיכון שלנו.

וכדי שיהיה מפורש: פשוט להתעלם מהירידות בבורסה ולהמשיך כרגיל!

כשמדובר בכסף שאני לא מתכנן לגעת בו לפחות בעשור הקרוב, אני יכול לישון בשקט כשהוא מושקע במניות. במיוחד אם אני ממשיך להפקיד כסף נוסף.

ברגע שיש תכנון להשתמש בכסף בעשור הקרוב, צריך לשקול מחדש את חלוקת התיק ולהקטין את הסיכון בהתאם. ככל שמועד המשיכה הולך ומתקרב, אחוז המניות יירד ויעבור לחלק האג"חי הרגוע יחסית. לכן הפנסיה הכפויה שלי היא קופת גמל לתגמולים עם 100% מדד מניות ובעשור שלפני גיל הפנסיה אחוז המניות יירד בהדרגה ויעבור לאג"ח.

הבהרה: לא ממליץ לאף אחד לעשות כמוני. לכל אדם יש אופי סיכון שונה ומה שמתאים לי ולמשפחתי לא בהכרח מתאים לאנשים אחרים.

בקורס החירות הפיננסית, רונן מרגוליס מדבר על החשיבות בהשקעה לטווח ארוך ומראה איך לאורך זמן התנודות שנראות מפחידות הופכות להיות שטוחות וכמעט בלתי מורגשות. בנוסף, הוא מראה איך אפקט הריבית דריבית הופך 100,000 ש"ח למיליון וחצי ש"ח בהשקעה ל-30 שנה.

אם אתם רוצים לבנות תיק השקעות שלא מושפע מהתנודתיות, אני ממליץ לכם לבוא לשני המפגשים של קורס החירות הפיננסית. במפגשים האלה רונן עשה לי סדר בראש ובתור בוגר הקורס יש לי בשבילכם קוד קופון 400 ש"ח הנחה.

לחץ כאן כדי לקרוא עוד על קורס החירות הפיננסית »

לסיכום, זה מאוד מסוכן להשקיע בשוק ההון לטווח קצר כי לפעמים אחרי ירידה השוק צריך כמה שנים כדי לחזור לשווי הקודם. כדי להגן על התיק מהירידות, חשוב להשקיע לטווח ארוך ולהקטין את אחוז המניות כשעומדים להשתמש בכסף בקרוב.

⇓ כתוב את התגובה שלך כאן ⇓

תגובות

3 תגובות

 1. שלום רב, תודה רבה.
  חושב שצריך לשים תשומת לב בנוגע ל-מה בנוגע לקצבת שארים/אכ"ע שאין לך בקופת גמל ?

  • אלון שמש

   ביטוח חיים עשיתי בנפרד בחברת ביטוח כי יש לי ילדים. כשיתקרבו לגיל 20, אקטין בהדרגה את סכום הביטוח.

 2. ביולוג ירושלמי

  היה כיף לקרוא, תודה רבה 🙂
  סידר כמה מחשבות בראש.

⇓ כתוב את התגובה שלך כאן ⇓