תכנוני מס לגיטימיים לקראת סוף שנה

המטרה: לשלם פחות מסים בצורה חוקית לחלוטין.

קהל היעד: שכירים ועצמאים שמשלמים מס הכנסה ובעלי שכר עד 5,000 ש"ח.

האמצעי: רשימת פעולות שחשוב לבצע לפני סוף השנה.

תכנוני מס לגיטימיים לקראת סוף שנה

תכנוני מס לגיטימיים לקראת סוף שנה

תארו לעצמכם את המצב הבא: שני אנשים מרוויחים באותה שנה בדיוק את אותו שכר ברוטו. הראשון משלם הרבה מסים והשני מקטין בצורה חוקית את המס שהוא משלם. איך זה יכול להיות? השני ביצע תכנון מס לגיטימי.

לפני שהשנה נגמרת, הנה רשימה של פעולות שכדאי לעבור עליהן כדי להגדיל את הנטו. כמובן שזה לא הכל, הכנסתי לכאן רק את הבדיקות הנפוצות בלי להיכנס לרזולוציות של ספירת מלאי וקיזוזים שונים ומשונים.

הבהרה: כל פעולה שתעשו היא על אחריותכם בלבד. אם יש ספק, מומלץ להתייעץ עם רו"ח.

בעלי שכר עד 5,000 ש"ח

כדאי לבדוק אם מגיע לכם מענק עבודה עבור השנתיים האחרונות. כלומר, בשנת 2018 אפשר לבדוק עבור 2016 ו-2017.

שכירים

החזר מס – האם לפני 6 שנים שילמתם מס הכנסה או מס רווח הון? אולי מגיע לכם החזר מס. מומלץ לבדוק באותה הזדמנות על כל 6 השנים האחרונות.

נקודות זיכוי מס – כמה נקודות זיכוי יש לכם בתלוש השכר? האם זה המספר הנכון לפי המצב הנוכחי? מומלץ לבדוק כמה נקודות זיכוי מגיעות לכם ולעדכן בהתאם את מקום העבודה.

רווח הון ללא מס – אם יש לכם נקודות זיכוי מס לא מנוצלות, יש לכם הזדמנות למכור ני"ע ברווח, לשלם מס רווח הון במקור ולקבל אחרי סוף השנה החזר מס עם ריבית והצמדה.

גמל ופנסיה – האם המעסיק הפריש עבורכם לפי חוק פנסיה חובה? האם הסכום שמופיע בתלוש השכר באמת הגיע לחברת הביטוח? כדאי לבדוק זאת בהקדם.

עצמאים

עוסק פטור – אם זה הסטטוס שלכם, תוודאו בסיכום של ההכנסות שאתם לא עוברים את התקרה השנתית של עוסק פטור (99,003 ש"ח נכון לשנת 2018). כדאי גם לבדוק מחדש אם משתלם יותר להיות עוסק פטור או עוסק מורשה.

רווח הון ללא מס – אם יש לכם נקודות זיכוי מס לא מנוצלות, יש לכם הזדמנות למכור ני"ע ברווח, לשלם מס רווח הון במקור ולקבל אחרי סוף השנה החזר מס עם ריבית והצמדה.

קרן השתלמות – אם אין לכם קרן השתלמות, זה הזמן לפתוח אחת. אם יש לכם, מומלץ להפקיד את המקסימום הפטור ממס רווח הון (18,240 ש"ח נכון לשנת 2018). אגב, אם אין בעיה תזרימית, עדיף להפקיד עוד בתחילת השנה כדי להרוויח עוד שנה של ריבית.

גמל ופנסיה – האם הפרשתם חלק מהשכר לפי חוק פנסיה חובה לעצמאים? מדובר בהוצאה מוכרת בתנאי שזה יתבצע לפני סוף השנה.

מקדמות מס הכנסה וביטוח לאומי – האם שילמתם פחות מדי? כדי לקבל ריבית ולא לשלם ריבית, אולי צריך להגדיל את מקדמות המס.

הקדמת הכנסות ודחיית הוצאות – אם השנה הרווחתם מעט ובשנה הבאה אתם צפויים להרוויח יותר כסף, מומלץ להקדים הוצאת חשבוניות לשנה הנוכחית ולדחות הוצאות לשנה הבאה. כך תעבירו יותר רווחים למדרגות המס הנמוכות.

הקדמות הוצאות ודחיית הכנסות – אם השנה הרווחתם יפה והגעתם למדרגות מס גבוהות, ייתכן שכדאי לשלם כבר עכשיו הוצאות שבמילא יהיו לכם ולחכות עם הוצאת החשבוניות לשנה הבאה.

בעלי חברות בע"מ

מקדמות מס הכנסה – האם החברה שילמה פחות מדי? כדי לקבל ריבית ולא לשלם ריבית, אולי צריך להגדיל את מקדמות מס הכנסה.

הקדמות הוצאות ודחיית הכנסות – מס חברות הוא אחיד מהשקל הראשון ועד השקל האחרון. לכן מומלץ להקדים כל הוצאה אפשרית ולחכות עם החשבוניות לשנה הבאה. בשיטה זו דוחים את המס לשנה הבאה במקום לשלם עכשיו. יש יתרון נוסף בשיטה הזו לפני ירידה במס חברות.

משכורות – ליתר ביטחון, מומלץ לשלם את המשכורות ואת ההפרשות לעובדים לפני סוף דצמבר. זה יבטיח לעסק שההוצאה תירשם על השנה הנוכחית.

לסיכום, תעברו על הרשימה ותראו מה יעזור לכם להפחית בצורה לגיטימית את המסים שתשלמו או לפחות לדחות אותם לשנה הבאה.

⇓ כתוב את התגובה שלך כאן ⇓

תגובות

4 תגובות

 1. מירי גילאון

  שלום אלון איך ניתן לפנות אלייך אישי ??

 2. מירי גילאון

  היי אלון,
  לא מוצאת את התגובה שלך??
  היכן כתבת…

  • אלון שמש

   אולי הגיע בטעות לתיבת הספאם. בכל מקרה עניתי לך שיש התישנות על החזרי מס. כלומר, בשנת 2017 אפשר לבקש על 2011-2016. בשנת 2018 יהיה אפשר לבקש על 2012-2017.

⇓ כתוב את התגובה שלך כאן ⇓